Zencefilin Faydaları

Bağışıklık sisteminin en büyük destekçilerinden biri olan ve koronavirüs salgını sayesinde adını daha da sık duyduğumuz zencefil, kök yumrusu baharat olarak ya da alternatif tıp amaçlı kullanılabilen, kardeşi zerdeçalın da içinde yer aldığı zencefilgiller familyasından bir çiçekli bitki türü. Çin, Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya gibi tropik ya da yarı tropik iklimlerde yetişen bu bitki Afrika gibi daha ılıman iklimlerde çiçeklerinin estetik görünüşü nedeniyle botanik amaçlarla da kullanılabiliyor.Taze, kurutulmuş ve toz olarak hem yiyeceklerde hem kozmetik ürünlerde kullanılabilen bu bitkinin pek çok faydası bulunuyor. Zencefilin faydaları, zararları, nasıl ve ne miktarda tüketilmesi gerektiğiyle ilgili konuları derlediğimiz bu kapsamlı yazımızda zencefile dair merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabileceğinizi düşünüyoruz.

Acı ve yoğun bir aroması olan zencefilin binlerce yıldır soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıkları başta olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldığı biliniyor. Antiseptik, antienflamatuar, antiviral, antifungal ve antibakteriyel özellikleriyle vücuda giren hemen hemen tüm zararlı mikroorganizmalarla savaşabilme gücüyle öne çıkan zencefil, özellike Uzakdoğu mutfağında ve alternatif tıp uygulamalarında sıkça kullanılmasıyla biliniyor. İnsanlığın 2000 yılı aşkın süredir, hemen her rahatsızlıkta başvurduğu mucize kök bitki zencefil, saymakla bitmeyen faydalarının yanı sıra sofraların da vazgeçilmez baharatlarından biri. Özellikle Uzakdoğu kültüründe geniş bir yeri olan zencefilin baharattan kurabiye tariflerine (bkz. ginger bread), çaydan ekmeğe kadar epey zengin bir kullanım yelpazesi var. Cinsine bağlı olarak sarı, kırmızı ya da beyaz renkleriyle mutfaklarımıza renk, yemeklerimize tat veren bu mucizevi kökün, mide hassasiyeti ve bulantı gibi sıkıntıların çözümünde oldukça etkili olduğu biliniyor.

Antioksidan, antiviral ve antibakteriyel özellikleriyle zencefil güçlü bir bağışıklık sisteminin en önemli destekçilerindendir. Vücudu hastalıklara karşı koruduğu gibi hastalık durumunda da vücudun kendisini daha kolay toparlamasına yardımcı olur. Ayrıca içerisinde bulunan yüksek miktardaki magnezyum ve çinko sayesinde ateşi düşürdüğü de bilinmektedir.

Mide bulantısına iyi gelir. Uzun zaman boyunca deniz tutmasına karşı kullanılan zencefil, günümüzde ameliyat sonrası bulantı ve kusmaları hafifletmek amacıyla da kullanılabilmektedir. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre kemoterapi gören ve bulantı önleyici ilaçlarını zencefil ile birlikte alan hastaların %40’ında bulantı sorununun azaldığı kaydediliyor. Aynı şekilde hamilelik sırasında sabah bulantılarını da azalttığı görülmüştür; ama hamileyseniz doktorunuza danışmanızda fayda var.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*