Korona Virüsünden Nasıl Korunuruz?

korona virüs

Korona virüsü genel olarak hayvanlar arasında yoğunlukta olan bir virüs grubudur. Ancak bilim insanları bu virüsün insanlara da bulaştığı için zoonotik olarak nitelendirdiği bir durumdur. Son dönemde dünya bu virüsün salgınıyla mücadele etmektedir.

Korona Virüsün Belirtileri Nelerdir?

  • Birkaç gün süren yüksek ateş,
  • Balgamlı ve/veya Kuru ökürük,
  • Boğaz ağrısı,
  • Nefes darlığı (Nefes alma güçlüğü),
  • Baş ağrısı
  • Burun tıkanıklığı,
  • Hapşırık,
  • Gözlerde Sulanma

Bu semptomların birine ya da bir kaç tanesine sahip olmanız virüs taşıdığınız anlamına gelmez. Ancak söz konusu semptomlar geçmiyor ise ve bir kaç günden fazla sürdüyse doktora görünmenizde fayda vardır. Bu süreçte insanlarla fazla temas etmemeniz ve kendinizi izole etmeniz sevdikleriniz için gerekli olabilir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan, kronik hastalar veya yaşlı insanlarda bu semptomlar ağır olabilmektedir. Ve durum ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir.

Virüsler hayvanlardan insanlara geçmiştir. Fakat evcil hayvanların bu gruba girdiği bilim adamlarınca pek düşünülmemektedir. Virüsün insandan insana bulaşması ise genellikle temas yoluyla, enfekte insanın vücut salgısıyla olmaktadır. Virüs hapşırma öksürme gibi havada asılan su damlacıklarıyla da olabilmektedir. Bu durumda virüsü taşıyan insanın kesinlikle masket takması takmıyorsa da ağzını yüzünü hapşırırken veya öksürürken de ağzını kapatması gereklidir.


Şunlara dikkat ederseniz hem kendinizi koruyabilir hem de virüsün başkalarına bulaşmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz:
Korona Virüsten Korunmak için Yapılması gerekenler
Ellerinizi düzenli olarak 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamak veya alkol bazlı sıvıyla ovalamak
Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı tek kullanımlık mendille ya da dirseğiniz içi ile örtmek
Kendisini iyi hissetmeyen kişilerle yakın temastan (1 meter) kaçınmak
Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, evde kalıp kendinizi diğer kişilerden ayrı tutmak
Yapılmaması gerekenler
Elleriniz temiz değilken gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmak
Gördüğünüz gibi korona virüsten korunmak için öncelikli adım temiz olmaktır. Panik bu salgının en büyük düşmanlarından biridir. Dolayısıyla panik olup, süreci zorlaştırmak yerine elimizden geldiğince tedbirli olmak yapmamız gereken en önemli şeydir.
Unutmayın, Korona virüs alacağınız tedbirlerden daha güçlü değildir.  Sevdiklerimiz için temiz olmalı, bol temastan kaçınmalı ve sosyal mesafeyi iyi ayarlamamız gerekmektedir.

2 geri izleme / bildirim

  1. Fahrettin Koca Açıkladı!: İşte Korona Virüste Son Durum. - Merak Bizde
  2. 26 Nisan Korona Virüsü Son Durumu Açıklandı! - Merak Bizde

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*