Kediler Neden Kusar?

Kedim Neden Kusuyor?

Kedilerde en çok karşılaşılan durumlardan biridir kusmalar.  Kediler için kusmak, kedinin kesinlikle bir hastalığı olduğu anlamına gelmemektedir. Kediler kendilerini temizledikleri sırada bazen kendi tüylerini de fazlasıyla yutarlar; ve bu da midelerini rahatsız ettiği için kusmalarına sebep olabilmektedir. Kedilerin bu tüyleri midelerinde fazla biriktirmeden dışkı yoluyla veya kusarak dışarı atmalarını rahatça sağlamak için malt kullanılmasını önermekteyiz.
Kedilerinin sağlık durumunu gün içerisinde sürekli kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer bir kusma durumu var ise ateş, ishal veya keyifsizlik gibi bir durum söz konusu ise kedinizin ciddi bir rahatsızlığı söz konusu olabilir ve en kısa süre içerisinde veterinize götürmeniz gerekmektedir.

Kedilerin Kusma Sebepleri:

Kedilerin kusma sebebi bahsettiğimiz üzere gereğinden fazla tüy yutmuş olabilir. Ancak daha bir ciddi söz konusu da olabilir.

Mesela kedinizin bir bağırsak rahatsızlığı söz konusu olabilir. Bağırsaklarında oluşan bir düğümlenme, kabız veya ishal gibi durumlar sık kusmanın nedenlerindendir.

Kediniz Midesinde oluşan tümör, ülser veya midesinde bulunan parazitler sebebi ile de kusabilir. Bu ciddi bir durumdur eğer kusmalar sık ise sizin de bu durumu ciddiye almanız gerekmektedir.

Kediler fazla strese girdiklerinde de kusabilirler. Dolayısıyla ev ortamın kedinin huzurlu olabileceği bir şekilde olmasında fayda vardır. Kediler hassas canlılar oldukları için onları severken dahil fazla sıkmamak, onlara karşı yüksek sesle bağırmamak gereklidir. Özellikle şiddetten kesinlikle kaçınılması gerekmektedir.

Bazı kediler kronik rahatsızlıklarından dolayı da hafta da birden fazla kusabilmektedirler. Dolayısıyla bu durumda panik olmanıza gerek yoktur. Veteriner kontrollerinizi düzenli olarak yaptığınızda tedavisiyle birlikte kediniz uzun bir dönem hayat yaşayabilir.

Ancak kedinizin kusmuğunda kan var ise bu tümör, iç kanama gibi ciddi bir durumun göstergesi olabilir. Böyle bir durumda Kedinizi en kısa süre içerisinde veterinize göstermenizi öneriyoruz.

Kısacası kediniz ilk kez kustuğunda panik yapmamanız; ancak durumunu yukarıda da belirttiğimiz üzere, sürekli kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer kusmalar artar ya da kedinizin kustuğu dönemde ateşi veya ishal gibi

rahatsızkları olur ise zaman kaybetmeden veterinize götürmeniz gerekmetkedir.

Sizlere kediniz ile birlikte sağlıklı ve uzun ömürlü birliktelikler diliyorum. Sağlıcakla..

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*